Major assemblies adjourn once the agenda has been completed, but appoint deputies to attend to particular matters on behalf of the assembled churches and report to the assembly.

Within Reformed church governance deputies play a service and advisory role and have no governing powers.

Click on the links below for the different deputy groups:

Management of the Administrative Bureau Deputate Owerheid Deputies Authority
Deputies Bible Deputies Publications
Deputies Christian education Deputies Legal Matters
Deputies diaconal matters Deputies Application CO, art 66
Deputies Ecology Deputies of the General Synod
Deputies Ecumenicity Deputies Promotion of Unity
Deputies Emeritaatsversorging Deputies Church Growth (Turn around Strategy)
Deputies retranslation of articles of faith and formularies Deputies Youth Care
Deputies : evaluation isi-Zulu Bible translation Legal Deputies
Deputies evaluation Direct Afrikaanse Translation Deputies “Saaiers van die Woord”
Deputies Historical matters Missionary Deputies
Deputies Doctrinal matters Theological School – Curatorium and Extended Curatorium
Deputies Catechism Deputies Legal Matters – Soutpansberg
Deputies Liturgical matters Deputies Financial Help – Soutpansberg
Deputies Principles regarding Church Order Deputies Media

_____________________________________________________________________

DEPUTIES : EVALUATION isi-ZULU BIBLE TRANSLATION
Revs S Phungula, JP Sithole, brs ES Phungula, J Sithole.
Advisors: Prof RS Letsosa, Rev MA Modise.

_____________________________________________________________________


DEPUTIES LEGAL MATTERS : SOUTPANSBERG

Prof J Smit (c), adv Peet Steyn, prof Gerrit Pienaar, dr PH Heystek, revs MA Modise (liaison), CB Swanepoel and dr DK Semenya.
Advisor: Prof A le Roux du Plooy.

_____________________________________________________________________


DEPUTIES FINANCIAL HELP : SOUTPANSBERG

Rev MA Modise (c) drr EJ de Beer, PH Heystek, revs MN Muhadi, NN Ligege.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES EVALUATION DIRECT AFRIKAANSE TRANSLATION

Drr AJ Kruger (c), J Lion-Cachet (scribe), H Goede, AJ Coetsee, revs CCA Vrey, ASA de Bruyn.
Advisor: Prof PP Kruger.

_____________________________________________________________________


MANAGEMENT OF THE ADMINISTRATIVE BUREAU

Br LJ Kruger (Chairperson, (Randburg)), br AJ Kruger (Finances, (Kroonstad)), br P Joubert (Communication, (Randburg)), br MC Erasmus (Properties), rev PJ Nel (Trustees), dr D Lartz (Curators), rev CA Jansen (Liaison Deputies), dr JA Kruger (Human Resources, (Klerksdorp-North)), dr Wymie du Plessis (Administrative Manager) and br HJD Coetzee (Financial Manager).
Advisors: prof GJ Badenhorst (Legal expertise), br WA Vogel (Financial Manager).
Secundi: Rev PJ Nel (Trustees), br HAJ Oosthuizen (Finances), dr HF van Wyk (Communication), rev RP Buys (Liaison Deputies), br F de Beer (Potchefstroom-Die Bult), G du Plessis (Human Resources).
Audit committee: Brr JP Snyman (Koster), HAJ Oosthuizen, (Finance, (Klerksdorp-Noord) and secundus R van der Kooy (jr).
Liaison Deputies: Rev CA Jansen, dr W du Plessis.
Representatives from Regional Synods will be advised to appoint representative Liaison Deputies.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES BIBLE

Revs MA Modise (chairperson), DJ Bakker LP van Jaarsveld (scribe), dr AJ Krüger.
Liaison Deputy Bible Society: Br H Dekker.
Secundi: Revs TJ Potgieter, MM Molokwane.
Advisors: Proff GJC Jordaan, PP Krüger.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES CHRISTIAN EDUCATION

Revs JG Noëth (c); J van Schaik (scribe), dr ALA Buys, rev LSD du Plessis, br CD (Nelis) Coetsee, dr Marina van Loggerenberg, prof PJ (Kobus) Mentz, brs MAL Linde, DP Prinsloo (Namibia), TT Mulungwa.
Secundi: Morne Diedericks, Albert Swaters.
Advisors: Proff CJ Reinecke (Potchefstroom-Die Bult) and PP Krüger.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES DEACONAL MATTERS

Revs MJ Erasmus (chairperson) and GS Kruger (o-chairperson), SO Oostruis, Deacons (preferable): sr Izelle Vierbergen, brs Kobus Vorster, Koos Pretorius, Floris Venter, Gert Pool, revs VA Rankgotha. Executive officer / liaison: br HSJ Vorster. Manager Childrens Homes ex officio.
Advisor: Br CJH Kruger.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES ECOLOGY

Rev HS Coetzee (c), proff IJ (Kobus) van der Walt (Potchefstroom), AL Rheeder and dr LJ (Loutjie) Coetzee (Randburg).
Deputies have the right to co-opt.
Advisor: Prof HG Stoker.

_____________________________________________________________________


DEPUTIES ECUMENICITY (Inlands)

Rev C Aucamp (Chairperson), dr H Goede (scribe), rev PW Kurpershoek, dr RM van der Merwe, rev PJ (Petrus) Venter, br PWH Aucamp, rev ASA de Bruyn (liaison abroad).
Secundi: Dr PH Heystek, rev TJ Potgieter.
Advisors: Proff J Smit, SP van der Walt.
 

_____________________________________________________________________


DEPUTIES ECUMENICITY (Abroad)

Dr DG Breed (Chairperson), rev HS Coetzee (scribe), dr HM Zwemstra, revs TF Dreyer, HPM van Rhyn, ASA de Bruyn (liaison), MA Modise, HJP de Beer, dr WC Opperman (Namibia), revs PM Modise, JE Temba.
Secundus: Rev RP Buys.
Advisors: dr PJ Buys, proff IW Ferreira, HG Stoker, SP van der Walt, J Smit, RS Hobyane.

_____________________________________________________________________


DEPUTIES EMERITAATSVERSORGING REGARDING CO, ARTT 11, 13 AND 20

Elected members Trustees PPF: Revs CA Jansen (c), PJ Nel, and N Boy.
Experts named: Brr JJ Howell (Randburg, vice chairperson), BD Bakker (Standerton), AJ Kruger (Kroonstad) and J Smit (Laeveld).
Advisor: Br BG Kukkuk (Meyerspark).
Elected members: Rev JP Sithole.
Principal Officer: Dr Wymie du Plessis.
Assistant Scribe and Fund Manager: Dr Wymie du Plessis.
Secundus for possible co-opting: Br B van der Merwe (Rietvallei), GJ Beumer (Centurion).
Actuary: Mr N Strohmenger.

_____________________________________________________________________


DEPUTIES RETRANSLATION OF ARTICLES OF FAITH AND FORMULARIES

Drr HF van Wyk (c), GJ Meijer, VE d’Assonville (advice), rev E Kayayan (advice).
Deputies have the right to co-opt.
Advisors: Proff PH Fick, SP van der Walt.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES HISTORICAL MATTERS
Church Archive and Museum
Rev SD de Kock (c), dr Janet du Plooy (scribe; Museum expertise), br Joseph Malunga (Potchefstroom), dr Poen Coetzee (digitalisation Potch), rev J Malan (Burgersdorp Museum), br Abie du Plessis, sr Carmie Huisman (archive), br Japie Verhoef (archive Potch), rev Petrus Venter (historical) and rev JG Noëth.
Secundus: Rev AH Stavast.
Advisors: Proff DF Muller, LH Moretsi, dr JM van Tonder, rev G Opperman (advisor Burgersdorp).
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES: DOCTRINAL MATTERS
Drr JH Howell (c), DK Semenya (v/c), H van Wyk, De W Saaiman, revs PC van Rooy, (scribe), RN Makungo, GP van Rhyn.
Secundus: Rev TP Diphoko.
Advisor: Prof SP van der Walt.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES CATECHISM
Revs PJ Nel (c), BR Kingma (scribe), W van den Heever, br J Dreyer, revs TP Diphoko, PM Modise, PJ van Blerk, OL Moncho, dr JJJ Erasmus, rev GJ Erasmus, sr L van der Kooy and sr S Meijer.
Secundus: Rev PGP le Roux.
Advisors: Prof FP Kruger, rev JG Noëth.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES LITURGICAL MATTERS
Dr EJ Smit (c), rev JL van der Schyff (scribe) with the following sub-groups:

For Afrikaanse Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Dr JA Erasmus (c), revs JC van Dyk (scribe), JH Grobler, sr Adri Breed, sr Elma de Kock (Potchefstroom-Die Bult), brs Willem Luitting, Nannes Van der Walt (Vanderbijlpark), Pieter van der Walt (Centurion), sr Jetty van Rensburg, sr Anja Viljoen Potchefstroom-Die Bult).
Secundus: Rev D Pansegrouw.
Advisors: Proff PC van der Walt, SP van der Walt.

For Sesotho Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Revs Masilo Letebele (c), MG Mdluli, TP Diphoko, PM Modise, prof RS Letsosa (Advisor).

For Thsivenda Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Revs PT Masase (c), NR Makungo, NM Muhadi, dr TD Mashau (Advisor), rev NN Ligege (Advisor).

For Xitsonga Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Dr ME Baloyi (Unisa), prof RS Hobyane (Advisor), dr TD Mashau (Advisor).

For Setswana Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Revs E Makhobozi (c), ED Pelele, M Molokoane, prof LH Moretsi (Advisor).

For Sepedi Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Dr DK Semenya (c), prof RS Letsosa (Advisor).

For Xhosa Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Dr VJ Fatuse (c), br TE Gxothani.

For isiZulu Psalms, Scriptural Hymns and other spiritual hymns
Revs S Phungula (c), MS Mbatha.

For English hymns:
Drr DM Nkulu, SN Jooste, rev WJ Steyn, dr TD Mashau.
Deputies have the right to co-opt.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES MEDIA
RADIO AND TV
Revs WGM Kotze (c), HL Stavast (scribe), P van Wyk, BC Smit, PJ Venter, CD Jaftha.
Secundus: Rev C Jooste.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES AUTHORITIES
Prof N Vorster (c), revs RP van Wyk (v/c), C Aucamp (scribe), br Bingle Kruger, elder Dirk Hermann, dr JV Fatuse, prof Marinus Wiechers and dr SN Jooste.
Secundi: Rev HJP de Beer, br AB du Plessis (Bothaville).
Advisors: Prof DF Muller.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES PUBLICATIONS
Church Magazines
Dr J Lion-Cachet (c), revs JC van Dyk, SD de Kock and the following editors: Prof CFC Coetzee (Die Kerkblad), dr HF van Wyk (Slingervel), sr C Steyn (Vroueblad), sr K Bain (Kruispad), rev MM Molekwane, sr Joey Fourie and br Johan Coetzee.
Secundus: Rev SJB Lee.

Almanac

Rev RA Bain (c), dr W du Plessis (scribe), br MC Erasmus, revs PT Masase and CC Mathundela.
Secundus: Rev PA Coetzee.

Deputies Reformed Publications

Dr GJ Meijer (Chairperson), brs WJ Swanepoel (scribe), JM Earle, revs CJH Breed, RA Bain, S Hibbert, dr HF van Wyk, rev E Pelele, br MC Erasmus (Admin Bureau)
Secundus: Rev JF Mouton.
Advisors: Proff GJC Jordaan and LH Moretsi.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES LEGAL MATTERS
Dr RM van der Merwe, adv JL Gildenhuys (Pretoria-Alkantrant), adv LS de Klerk (Pretoria-Brooklyn), adv GL Grobler (Pretoria-Alkantrant), adv LI Vorster (Pretoria-Rietvallei), judge JJ Swanepoel (matters relevant to Namibia), prof F Venter (Potchefstroom-Die Bult) and professor in Church Polity (c).
Secundus: dr JH Howell.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES APPLICATION CO, ART 66
Classis Potchefstroom.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES OF THE GENERAL SYNOD
Publication of Acta

Rev HJP de Beer (chairperson), dr D Lartz, revs MA Modise, CA Jansen, dr W du Plessis.
Advisor: Prof SP van der Walt.
Agenda, correspondence and programming of Synod
Rev GC Coetzee (chairperson), dr D Lartz (scribe), rev CJ (jr) Nagel, dr W du Plessis, rev MM Molokwane and one member appointed (programming) by each Regional Synod.
Secundus: Rev FJ Potgieter.

Appeal Deputies of General Synod

Dr GJ Meijer (c), rev CA Jansen, drr JH Howell, RM van der Merwe, prof F Venter, rev MP Fourie.
Secundi: Revs SA Cilliers, PW Kurpershoek, AL Pelser, dr DJ de Kock, revs J Malan, AB van der Walt and PM Modise.
Deputies regarding Receptivity of Petitions of Protest
Drr RM van der Merwe (c), JH Howell (scribe). Each Regional Synod appointed one deputy for the deputy meeting – afternoon before General Synod.

Deputies Pre Advice Finances
Rev PJ Nel (chairperson), ASA de Bruyn, JA Berg, SP Venter, br DM Kruger, rev PJ Jansen van Nieuwenhuizen as well as the following elders: brs WD van der Walt (Southern Regional Synod), JTS van der Merwe (Bushveld), JJ Howell (Randvaal), BD Bakker (Eastern), HJA Oosthuizen (North West), N Meijer (Free State / Natal) and GJ Beumer (Pretoria).
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES PROMOTION OF UNITY
Rev CD Jaftha (c), dr JV Fatuse, revs MM Molokwane, D Pansegrouw, TJ van Vuuren, PW Kurpershoek, SZ Phungula.
Secundi: Rev ED Pelele, dr GJ van Wyk.
Advisors: prof J Smit, dr PJ Buys.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES CHURCH GROWTH (TURN AROUND STRATEGY)
Dr G (Griffel) van Wyk (c), revs D Pansegrouw (scribe), TF Dreyer, P Venter, RA Bain, HM Nkoana, drr DK Semenya, P Fanoy (Namibia), TD Mashau, rev C de Beer, dr Phia van Helden.
Advisors: Proff HG Stoker, IW Ferreira, G Breed.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES “SAAIERS VAN DIE WOORD”
Br J (Koos) Smit (Laeveld) (c), rev W Vogel, dr EJ de Beer, br JJ Howell.
 

_____________________________________________________________________

THEOLOGICAL SCHOOL
Curatorium

Regional Synod Bushveld
Primi: Revs HJP de Beer, CJJ Putter, dr EJ de Beer.
Secundi: Dr DJ de Kock, revs PJ Jansen van Nieuwenhuizen, CJ van Vuuren.

North West Regional Synod

Primi: Revs ED Pelele, P Venter. drr J Lion-Cachet, P Fanoy.
Secundi: Revs HS Coetzee, AB van der Walt, OL Moncho, TJ Maletsane.

Eastern Regional Synod

Primi: Revs EJ Tiemensma, CJH Breed, MA Modise.
Secundi: Revs CA Jansen, PW Kurpershoek, LSD du Plessis.

Southern Regional Synod

Primi: Revs BR Kingma, TJ Potgieter, J Malan.
Secundi: Revs JP Fleischmann, JJ de Kock.

Randvaal Regional Synod

Primi: Drr D Lartz, H Goede, rev PM Modise.
Secundi: Rev HC van Rooy, dr G van Wyk, rev JA Schutte.

Free State / KZN Regional Synod

Primi: Revs WJ Botha, AL Pelser, SZ Pungula.
Secundi: Rev MJ Smidt, dr RM van der Merwe, rev TJ van Vuuren.

Pretoria Regional Synod

Primi: Drr DG Breed, GJ Meijer, PH Heystek.
Secundi: dr JH Howell, revs BCG Fourie, HPM van Rhyn.
Extended Curatorium

Regional Synod Bushveld
Primi: Dr DJ de Kock, revs PJ Jansen van Nieuwenhuizen, CJ van Vuuren.
Secundi: Revs JA Berg, LJ Erasmus, N Boy.

North West Regional Synod
Primi: Revs HS Coetzee, AB van der Walt, OL Moncho, TJ Maletswane.
Secundi: Revs W Vogel, RA Bain, dr GJ van Wyk, rev FJ van Dyk.

Eastern Regional Synod
Primi: Revs CA Jansen, PW Kurpershoek, LSD du Plessis.
Secundi: Rev PJ van der Walt, dr AJ Kruger, rev DJ Bakker.

Southern Regional Synod

Primi: Revs MP Fourie, JP van der Walt, CCA Vrey.
Secundi: Revs JP Fleischmann, JJ de Kock.

Randvaal Regional Synod

Primi: Rev HC van Rooy, dr G van Wyk, rev JA Schutte.
Secundi: Revs ASA de Bruyn, TF Dreyer, LP Baloyi.

Free State / KZN Regional Synod

Primi: Dr JA Erasmus, revs DE Franck, PT Hlela.
Secundi: Revs AP Kruger, OJ Struwig, AH Stavast.

Pretoria Regional Synod
Primi: Dr JH Howell, revs BCG Fourie, HPM van Rhyn.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES YOUTH CARE
Dr AJ Coetsee (c), revs C de Beer, DG Zwemstra, RB Fourie, RA Bain, OJ Struwig, ED Pelele, sr Anneke van der Walt, revs MG Mduli (RCYM), TP Diphoko.
Secundi: Revs GP van Rhyn and WJ Steyn.
Advisors: Rev HC van Rooy.
Editor Kruispad: Sr K Bain.
Advisor Kruispad: Dr AJ Krüger.
 

_____________________________________________________________________

DEPUTIES PRINCIPLES REGARDING CHURCH ORDER
Dr RM van der Merwe (c), rev HJP de Beer, drr JH Howell, DJ de Kock, GJ Meijer.
Secundi: Revs CA Jansen, MJ Smidt.
Advisor: Prof J Smit.
 

_____________________________________________________________________

MISSIONARY DEPUTIES
Revs M van Helden (c), GP van Rhyn, dr HM Zwemstra, br AM van der Kruk (Derdepoort), rev TA Moswubi (scribe).
Advisors: Prof IW Ferreira, drr GJ Meijer, PJ Buys.

 
 

This website designed and maintained by GSD Potch - The WEB people...  - www.gsdpotch.com

We recommend that you view this website with: MS IE 7+ of Google Chrome 1.0 or  Mozilla 4.0